گردشگری فیلم یک نمونه خاص از گردشگری رسانه محور است که بینندگان را ترغیب می‌کند حین یا بعد از تولید، از مکان‌های نمایش داده‌شده در یک فیلم داستانی بلند یا یک تولید تلویزیونی بازدید کنند. بر اساس تعریف سازمان ملی گردشگری اسکاتلند گردشگری فیلم کسب‌وکار جذب بازدیدکنندگان از طریق نمایش یک مکان یا طرح داستان یک مکان در فیلم، ویدئو و تلویزیون است. در ادبیات دانشگاهی اصطلاح گردشگری فیلم و گردشگری القایی فیلم یکسان به کار می‌رود.

تأثیر فیلم بر زندگی مصرف‌کنندگان آن‌چنان زیاد است که به انتخاب مقصدهای گردشگری نیز سرایت کرده است. تصاویری که فیلم‌ها ارائه می‌‌کنند در طول دهه‌ها باقی می‌مانند؛ شهرت به همراه می‌آورند؛ خلق هویت می‌کنند؛ و ازآنجاکه یکسونگری‌های موجود در دیگر انواع رسانه‌‌های تبلیغی، مثلاً رسانه‌های چاپی، در فیلم‌ها مشهود نیست بهتر می‌توانند اعتماد افراد را جلب کنند. نمایشی که یک فیلم برای شهر، استان یا کشور دارد به‌مثابه تبلیغی است که میلیون‌ها نفر تماشا می‌کنند. این در حالی است که با فعالیت‌های ترویجی هدف‌دار گردشگری نمی‌توان به این تعداد بیننده دست‌یافت.

با توجه به اینکه به نظر می‌رسد اثرگذاری تکنیک‌های بازاریابی در حال کم شدن است می‌توان بیان کرد که از طریق تبلیغات درون فیلمی ارتباطات بهتر هدف‌گیری می‌شوند. درواقع جایابی مقصدها در فیلم‌ها باعث می‌شود یک تصویر ذهنی مثبت از مقصدها خلق شود؛ مقصدها در میان رقبا متفاوت باشند و برای مدت‌زمانی طولانی ایجاد علاقه کنند. طبق این ایده است که فیلم‌‌ها از طریق آشنا ساختن بینندگان با مقصد به‌مثابه یک کالا بازار بالقوه را ترغیب به بازدید از آن می‌کنند.

گردشگری فیلم گستره وسیعی دارد که شامل این موارد است: بازدید از سایت‌‌هایی که فیلم‌‌ها و برنامه‌های تلویزیونی در آنجا فیلم‌برداری شد‌ه‌اند؛ تورهایی باهدف بازدید از استودیوهای تولید، پارک‌های موضوعی مرتبط با فیلم و هر فعالیت گردشگری مرتبط با صنعت فیلم خواه در محل باشد خواه در (نزدیک) استودیوی تولید. همچنین مضامین و اشکال مختلفی برای گردشگری فیلم و تلویزیون معرفی کرده‌اند که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

همچنین بخوانید  بدبینی به دولت علت فرار از مالیات

در محل: بازدید از مکان تهیه فیلم‌ها یا برنامه‌های تلویزیونی (سلطان دره، مکانی در بلندی‌های اسکاتلند؛ مکان تهیه فیلم هری پاتر در بریتانیا)؛ بازدید از خانه مشاهیر سینما و تلویزیون (بازدید از منازل ستارگان هالیوود).

جاذبه‌‌های تجاری:‌جاذبه‌های ساخته‌شده بر اساس مضمون فیلم‌ها (تجربه بی‌‌نهایت، ویتبی بریتانیا)؛ تورهای همراه با راهنما به محل تهیه فیلم‌ها (تورهای آوای موسیقی، سالزبورگ اتریش)؛ بسته‌های گردشگری فیلم (بسته‌های موضوعی تور ارباب حلقه‌ها).

محل‌های جایگزین: بازدید گردشگران از مکان‌هایی که وقایع فیلم یا برنامه تلویزیونی (درواقع) در آنجا رخ‌داده ولی خود فیلم در آنجا فیلم‌برداری نشده است (شجاع دل در اسکاتلند به وقوع می‌پیوندد ولی فیلم به‌طور عمده در ایرلند فیلم‌برداری می‌شود).

خارج از مکان: تورهایی به استودیوهای تهیه فیلم برای مشاهده فرآیند تهیه (پارامونت استودیو در لس آنجلس)؛ پارک‌های موضوعی فیلم محور (یونیورسال استودیو در لس‌آنجلس).

رویدادها: جشنواره‌ها و اکران فیلم‌ها (کن، ادینبورگ، لندن، ونیز)؛ مسافرت غیرحضوری؛ برنامه‌های تلویزیونی مسافرت (از قطب تا قطب، بی‌بی‌سی).

 

تجارب موفق کشورها در گردشگری فیلم

گردشگری فیلم از دهه ۱۹۹۰ موردتوجه قرارگرفته است و برخی کشورها فعالانه در ترویج آن تلاش کرده‌اند. کشورهای انگلستان، استرالیا، نیوزیلند، ایرلند و کره ازجمله مواردی هستند که فیلم موهبتی برای صنعت گردشگری‌شان بوده است. پژوهشی در انگلستان نشان داده است که از هر ۱۰ بریتانیایی ۸ نفر ایده سفر تعطیلات خود را از فیلم‌ها می‌گیرند و از هر ۵ نفر یکی واقعاً به لوکیشن نشان داده‌شده در فیلم موردعلاقه، سفر می‌کند. در سال ۱۹۹۳ از هر ۶ بازدیدکننده ایرلند بیش از یک نفر بیان داشتند که یک فیلم زمینه‌ساز بازدید از آن کشور بوده است. در مورد گردشگری فیلم در کره نیز قابل‌توجه است که از هر ۷ گردشگر ورودی در کره یک نفر گردشگر فیلم مرتبط با درام‌های تلویزیونی این کشور است. این در حالی است که در مورد توسعه گردشگری فیلم در کشورهای غیرعربی اطلاعات بسیار اندک است و تأثیر فیلم‌هایی که زمان و محل رویدادشان خاورمیانه است بر گردشگری در این مناطق، کمتر بررسی‌شده است. در ایران نیز تاکنون پژوهش قابل‌ملاحظه‌ای درزمینهٔ بهره‌برداری از ظرفیت فیلم‌ها و سریال‌ها در ترویج گردشگری انجام‌نشده است.

همچنین بخوانید  ایرانی‌ها ناجی صنعت گردشگری ورشکسته ترکیه!

 

ذی‌نفعان گردشگری فیلم

هر فرد یا گروه که در روند یا یک جنبه اساسی از فعالیت یک سازمان دارای منفعت باشد به‌مثابه یک ذی‌نفع قلمداد می‌شود. ذی‌نفعان را بر اساس سطح منفعت و پتانسیل اثرگذاری‌شان بر فرآیند تصمیم‌گیری سازمان، به گروه‌های مختلفی طبقه‌بندی می‌کنند. ذی‌نفعان اصلی عبارت‌اند از: سازمان مدیریت مقصد (DMO)، جامعه محلی، گردشگران، کسب‌وکار گردشگری و صنعت فیلم. البته، ذی‌نفعان مختلف موجودیت‌های همگن نیستند و هم‌پوشانی‌هایی بین آن‌ها وجود دارد (مثلاً ساکنان جامعه محلی، صاحبان کسب‌وکارها هستند یا در مدیریت مقصد مشارکت دارند). در برنامه‌ریزی گردشگری فیلم، نقش و منفعت ذی‌نفعان و سطح درگیر بودن آن‌ها متفاوت است.

انتهای پیام/مهسا صالح دوست/ابوالفضل تاجزاده نمین

Share This