Select Page

عبدالرضا محسنی در گفتگوی ویژه خبری افزود: دو سالی است توجه مان به صادرات مبلمان جلب شده است و این صنعت نیازمند پشتوانه انگیزشی، علمی و دانشگاهی است. تولید باید پشتوانه طراحی داشته باشد و گرنه تکرار می‌شود و از بین می‌رود.

نایب رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادر کنندگان مبلمان هم در این برنامه گفت: در حالی که ۸.۵ درصد اشتغال کشور در صنعت مبلمان است، تنها از ۵۰ درصد ظرفیت شرکت‌ها و کارگاه‌های تولید مبل استفاده می‌شود. علیرضا عباسی افزود: تولیدکنندگان مبل نیازمند حمایت دولتی و استفاده از تسهیلات با نرخ سود مناسب هستند.۴۰۰ میلیون نفر جمعیت کشور‌های همسایه ما در آسیای میانه و خلیج فارس می‌توانند ظرفیت خوبی برای صادرات مبلمان کشور باشند.

نایب رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادر کنندگان مبلمان افزود: دولت باید به طور جدی از شرکت‌های ایرانی که در نمایشگاه‌های بین المللی مبل و دکوراسیون حضور می‌یابند حمایت کند.

معاون دفتر صنایع شیمیایی و سلولوزی وزارت صنعت هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: صنعت مبلمان صنعت سودآوری است و تا ۷۰ درصد مالیات بر ارزش افزوده بر آن اعلام شده است.

علی محمد اسفندیاری با اشاره به اینکه ۱۴۰۰ واحد صنعتی در صنعت مبلمان فعالیت می‌کنند افزود: این تعداد تنها دو درصد کل صنعت کشور است. ۲۰ هزار واحد تولید مبل هم مجوز صنفی دارند و با این حساب ۹۳ درصد تولید مبل در کشور صنفی است. پارسال ۲۴.۵ میلیون دلار صادرات مبل به خارج از کشور داشتیم و مهم‌ترین بازار‌های صادراتی ما عراق و افغانستان بود.

معاون دفتر صنایع شیمیایی و سلولوزی وزارت صنعت بالا بودن هزینه‌های بازاریابی، ضعیف بودن بنیه مالی واحد‌های تولیدی مبل و قدرتمند بودن رقبا را از جمله دلایل حضور کمرنگ تولیدات مبل ایران در خارج از کشور دانست.

همچنین بخوانید  صنعتی که در دو سال اخیر به خاک سیاه نشست!

معاون سازمان شهرک‌های صنعتی و صنایع کوچک کشور هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: ۱۵ خوشه در صنعت مبلمان کشور در ۹ استان شناسایی و برای به هم رسانی کسب و کار‌های مرتبط با آن اقدام کرده ایم.

فرشاد مقیمی با اشاره به ایجاد شهرک تخصصی مبلمان در استان خراسان رضوی افزود: تسهیلات کم بهره در اختیار تولیدکنندگان مبل در خوشه‌های شناسایی شده پرداخت شده است و افراد تحصیل کرده مرتبط با این صنعت را به روستاییان تولید کننده مبل معرفی کرده ایم. سازمان شهرک‌های صنعتی و صنایع کوچک کشور تا ۵۰ درصد هزینه‌های صادراتی اعضای خوشه‌های شناسایی شده را پرداخت می‌کند.

معاون سازمان شهرک‌های صنعتی و صنایع کوچک کشور افزود: در سال جاری ۱۳۰۰ میلیارد تومان برای توسعه صادرات به ویژه در زمینه حمل و نقل اختصاص یافته است.

انتهای خبر/

Share This