رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در مراسم رونمایی از راه‌اندازی بازار معاملات شرکت‌های کوچک و متوسط -SME- و صندوق‌های جسورانه در محل وزارت اقتصاد گفت: در لایحه برنامه ششم توسعه کشور به مجلس در حالی بر لزوم تقویت بازار سرمایه تأکید شده که سهم شرکت‌های کوچک و متوسط در اقتصاد ایران رقم قابل‌توجهی را به خود اختصاص داده است. با راه‌اندازی بازار SME باید گفت: از امروز قیمت‌گذاری ایده ناب در بازار سرمایه کلید زده می‌شود.

شاپور محمدی با بیان اینکه راه‌اندازی این بازار پیامی به افراد خلاق و ابزاری برای جلوگیری از فرار مغزها از کشور است، گفت: در حال حاضر تنها سرمایه فیزیکی از ارزش برخوردار نیست، بلکه سرمایه انسانی در کنار دانش قابل قیمت‌گذاری بوده و در این زمینه صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌توانند به تأمین مالی شرکت‌ها و افزایش شفافیت اقتصادی کمک کنند.

وی با بیان اینکه معاملات مختلف از طریق بورس می‌تواند به افزایش شفافیت در اقتصاد با وجود برخی ایرادها بیانجامد، افزود: راه‌اندازی بازار ایده در فرابورس و همچنین معاملات شرکت‌های کوچک و متوسط می‌تواند منشأ فرصت برای همه بازیگران بازار سرمایه باشد، رشد شرکت‌‌های دانش‌بنیان سریع‌تر از شرکت‌های صنعتی، خدماتی و حتی تجاری بوده و حضور در بازار سرمایه می‌تواند به شرکت‌های دانش‌بنیان برای افزایش صادرات کمک کند، درعین‌حال این شرکت‌ها می‌توانند به‌طور منسجم‌تری برای تأمین مالی قدم بردارند.

محمدی با بیان اینکه بازار سرمایه محلی برای تأمین مالی شرکت‌ها بدون اتکا به بانک‌ها باشد، افزود: بازار سرمایه تنها به‌اندازه شرکت‌ها توجه نمی‌کند، بلکه با راه‌اندازی بازار ایده‌های نوآورانه به ظرفیت‌های رشد آن‌ها نیز توجه خواهد داشت.

انتهای پیام/

Share This