بیزینس مانیتور با اشاره به لغو تحریم‌ها علیه ایران نوشت بازگشت رشد اقتصادی در دوران پسابرجام سریع‌ترین تأثیر خود را بر مصرف خواهد گذاشت و چنانچه اقدامی در جهت افزایش تولید داخل نشود این کشور در سال‌های آینده بیش‌ازپیش به واردات غذا وابسته می‌شود.

بیزینس مانیتور طی گزارشی نوشت: لغو تقریباً تمامی تحریم‌ها علیه اقتصاد ایران به معنای آغاز دوره‌ای جدید برای این کشور است. ازنظر کشاورزی، بازگشت رشد اقتصادی سریع‌ترین و مستقیم‌ترین تأثیر خود را بر مصرف خواهد داشت. تولید و سرمایه‌گذاری در زنجیره عرضه نیز از رفع تحریم‌ها منتفع خواهد شد، اما این انتفاع در درازمدت خواهد بود؛ بنابراین، در سال‌های پیش رو، توسعه تولید کندتر از رشد مصرف خواهد بود و ایران همچنان یک واردکننده عمده و رو به افزایش کالاهای کلیدی خواهد بود. لغو تحریم‌ها همچنین منجر به عادی‌سازی جریان تجارت خواهد شد و افزایش واردات و تنوع‌بخشی مجدد عرضه‌کنندگان را در پی خواهد داشت.

این گزارش پیش‌بینی کرد رشد تولید گندم ایران تا سال ۲۰-۲۰۱۹ با ۲۱ درصد رشد به ۱۶ میلیون تن خواهد رسید. انتظار می‌رود تولید گندم ایران به لطف مدرنیزه شدن فنّاوری ازجمله استفاده از بذرهای مقاوم‌تر، دسترسی بهتر به نهاده‌های مرتبط و افزایش استفاده از سیستم‌های جدید آبیاری بهبود خواهد یافت.

مصرف شکر کشور تا سال ۲۰۲۰ با ۲۷.۶ درصد رشد به ۳.۱ میلیون تن خواهد رسید. تقاضا برای شکر عمدتاً ناشی از رشد جمعیت و بهبود وضعیت کلان اقتصادی پس از لغو تحریم‌ها خواهد بود.

تولید مرغ کشور تا سال ۲۰-۲۰۱۹ با ۱۵.۲ درصد رشد به ۹۵۷ هزار تن خواهد رسید. این رشد ناشی از تقاضای داخلی و تأثیرات افزایش سرمایه‌گذاری خواهد بود.

ارزش بازار محصولات کشاورزی ایران در سال ۲۰۱۶ با ۳.۶ درصد افزایش در مقایسه با سال ۲۰۱۵ به ۶۴.۰۳ میلیارد دلار خواهد رسید و متوسط رشد سالانه بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰، ۳.۶ درصد خواهد بود.

در طی ۲ تا ۳ سال آینده، افزایش رشد اقتصادی، کاهش تورم و دسترسی آسان‌تر به محصولات بین‌المللی موجب سرعت گرفتن مصرف مواد غذایی در ایران خواهد شد. این موضوع تأثیر مثبت سریعی روی اعتماد مصرف‌کننده و قدرت خرید مردم خواهد داشت. پایه مصرف‌کننده در ایران به لطف جمعیت جوان و رو به رشد این کشور، گسترش بالای شهرنشینی، جذابیت کالاهای غربی و دسترسی گسترده به خدمات مالی جذاب است. مصرف سرانه کالاهای کشاورزی و محصولات غذایی نیز ازنظر استانداردهای منطقه‌ای پایین است و این یعنی فضا برای رشد به‌ویژه درزمینهٔ مصرف شکر، ذرت، گوشت و روغن‌های نباتی ازجمله روغن پالم وجود دارد.

با پیوستن مجدد ایران به سیستم معاملات مالی جهانی، رشد سریع مصرف مواد غذایی همچنین موجب افزایش شدید واردات محصولات کشاورزی در سال‌های آینده خواهد شد. این وضعیت همچنین موجب متنوع‌تر شدن منابع تأمین مواد غذایی خواهد گردید. ایران در سال‌های گذشته به دلیل تحریم‌ها، به‌شدت به واردات برنج هندی وابسته شده است. اکنون‌که ایران می‌تواند با کشورهای دیگر نیز تجارت کند، احتمالاً این کشور نیازهای خود را از مجموعه متنوع‌تری از تولیدکنندگان تأمین خواهد کرد. واردات گندم از روسیه با توجه به روابط دیپلماتیک دو کشور افزایش خواهد یافت. ایران احتمالاً واردات برنج از تایلند و پاکستان را افزایش خواهد داد. برزیل خواهد توانست سهم خود از بازار ذرت، شرکت و دانه‌های روغنی ایران را از هند پس بگیرد.

انتهای پیام/ تسنیم/ لینک محتوا

Share This